Kezdőoldal
TANÁCSADÁS
blogom
kapcsolat

“Képtelen vagyok elengedni Téged…”

Szerző: | Veszteség

MINDANNYIAN VESZTETTÜNK MÁR EL VALAKIT KÖZELI VAGY TÁVOLI ROKONT, SZERETETT MAGZATOT, SZÍVÜNKHÖZ KÖZEL ÁLLÓ TÁRSAT, ÁLLATOT, AKI A CSALÁDUNK TELJES ÉRTÉKŰ TAGJA VOLT. A GYÁSZ KÉPES AGYONNYOMNI AZ ADDIGI ÉLETÜNKET, HISZEN EZ AZ ÚJ, ISMERETLEN, BORÚS ÉRZÉS FELEMÉSZTI AZOKAT, AKIK ITT MARADTAK ÉS TOVÁBB KELL MENNIÜK, EGYÜTT ÉLVE A FÁJDALOMMAL ÉS A BETÖLTETLEN ŰRREL A SZÍVÜKBEN.

 

Elvesztésről nem csak akkor beszélünk, ha ténylegesen elvesztünk valakit, hanem a veszteséget, csalódást és a kudarcot is ide sorolhatjuk. A gyászfeldolgozás szakaszai egy komoly kapcsolat megszakítását követően is ugyanúgy jelen vannak, a veszteség élménye a halálhoz hasonlóan intenzív érzelmet, gyászt vonhat maga után.

“Elveszteni valakit sorsdöntő pillanat. A megélt érzések, az elképzelhetetlenül üres jövő és a ránk nehezedő mindennapok eltakarják a kiút lehetőségét.”

Emberi mivoltunkhoz hozzátartozik az élet ismerete mellett a halál elfogadása is. A kommunikációnkban magas falak veszik körül a témát még napjainkban is, de egyre omlik le ez a gát, ami teret enged a szabad gyászolásnak és egyre nyíltabban lehet beszélni ezekről a tapasztalatokról. Azok, akik még nem találkoztak az elvesztéssel korábban, nehezebben ismerik fel a gyászolók igényeit, sokan ismeretlenül is megmondják, “hogyan kell gyászolni” anélkül, hogy tudnák éppen melyik gyászfeldolgozási szakaszban jár a másik ember.

 

MILYEN SZAKASZAI VANNAK A GYÁSZFELDOLGOZÁSNAK?

 

A szeretett személy elvesztése rávilágít a múlandóságunkra, ezért az önvédelmi reakciónk a tagadás, ez segít megóvni a hirtelen ránk zúduló érzelmi megpróbáltatásoktól, ez a reakció az idegrendszer védelmi mechanizmusa az összeomlás ellen. Az érzés megismerése is a gyászfeldolgozás kezdetekor jelenik meg a düh, ami az előzőhöz hasonlóan kifelé irányuló érzelem és sok esetben a mások hibáztatását is magában foglalja. A világ ilyenkor ellenségnek tűnik, mégis belül kell keresni a megoldást a gyógyuláshoz.

A megtört lélek másik önvédelmi mechanizmusa az alkudozás, ami a tagadási folyamat harmadik szakasza. Ez viszonylag gyorsan át tud csapni depresszióba, amit a korábbi megoldások sikertelensége is okozhat. A gyászfolyamat egy nagyon mély és szomorú időszak, így ezeket a mély és szomorú érzéseket megélve juthatunk közelebb önmagunkhoz. A szomorúság érzése hosszasan elkíséri a gyászolót, de ahogy kezdi visszanyerni az életkedvét, megtalálja a rövid- és hosszú távú célokat a gyász mellett is, akkor már az elfogadás szakaszával sokkal közelebb került önmagához az illető.

“A gyász nem múlik el. Nem múlik el, csak körbenövi az élet.”

HOGYAN SEGÍTHETED EGY GYÁSZOLÓ SZERETTEDET?

 

Az elmúlással a szerettünk elvesztése mellett egy fontos darab is kihullik belőlünk, így nem meglepő, hogy a gyászoló nagyon nehezen talál vissza a korábbi rutinhoz pláne, ha a halál hirtelen csapott le és felkészületlenül érte ez a helyzet. Ilyenkor legfontosabb a támogatás, hogy érezze – nincs egyedül. A pillanatnyi érzelmi állapot határozhatja meg azt, hogy mennyire kell közel- vagy távol lennünk a gyászolótól, illetve az érzéketlenség csak a helyzetnek szól, soha nem a segítő személynek. Az elfojtott érzelmek szakaszokban törnek fel, ahogyan az emlékek is az elvesztett személyről, ezen érzelmek feldolgozása nagyon nehéz egyedül. Ezekből a mély érzelmi vulkánokból alvási problémák, közöny, étvágytalanság és komoly motiválatlanság is kialakulhat. Ahhoz, hogy ezekből ne legyen maradandó egészségügyi probléma, érdemes támogatnunk a gyászolót a normális étkezés és megfelelő minőségű pihenés kivitelezésében.

 

SÚLYOS VESZTESÉG, SÚLYOS KÖVETKEZMÉNYEKKEL

 

Egy mélyebben megélt veszteség előhozhat szuicíd hajlamokat a gyászolóból, mely megoldási lehetőségnek, esetleges kiútnak tűnik, de ritkán történik öngyilkosság ezekből a gondolatokból. Ugyanakkor a kábítószerek, alkohol hamarabb rabul ejti ezeket az embereket, hiszen egy mély gyászban ragadt ember képtelen a mi valóságunkban, egy óriási fájdalommal létezni. Éppen ezért az emberi jelenlét, egy stabil támasz sokat javít a kilátástalan helyzeten.

A GYÁSZ EGY TERMÉSZETES FOLYAMATA AZ ÉLETNEK, MINDANNYIAN ÉLTÜNK ÁT VAGY ÁT FOGUNK ÉLNI HASONLÓ VESZTESÉGET. A GYÁSZ NINCS IDŐHÖZ KÖTVE, ELTÉRŐEN DOLGOZZUK FEL A MÉLY ÉRZELMEKET, A VESZTESÉGEINK IS ELTÉRŐEK. AMI IGAZÁN FONTOS, HOGY KÉPESEK VAGYUNK-E VISSZATALÁLNI ÖNMAGUNKHOZ ÉS LESZ-E MEGFELELŐ SEGÍTSÉGÜNK EHHEZ.

 

Ha küzdesz a fentiekhez hasonló tünetekkel, kérj időpontot egyéni tanácsadásomra vagy csatlakozz gyászcsoportunkhoz, hogy szakmai tudásommal és személyes tapasztalataimmal is támogathassalak a gyász borzalmas időszaka alatt.

2. Illessze be ezt a kódot közvetlenül a nyitó címke után: